grzybek: 23 listopada 2009, 21:53 ! . 7206

Jak się w tym wszystkim nie zagubić

Na początek polecam przeczytać dyskusje z popularnego forum giełdowego sprzed prawie 2 lat. Tylko nie przerażajcie się cyframi tam wymienionymi, np. Bioton po 2,6.

http://www.bankier.pl/forum/pokaz_tresc.html?thread_id=1084072&strona=1

Aleksander Elder twierdzi, że psychologia jest w około 70% odpowiedzialna za potencjalne sukcesy i porażki. Istnieje kilka podstawowych mechanizmów, w wyniku których inwestorzy, którzy mają nawet olbrzymia wiedzę, tracą. Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, gra na kontraktach jest grą o sumie ujemnej (akcje również w pewnym stopniu się w to zaliczają). Oznacza to tyle, że statystyczna szansa na przegraną jest większa od szansy wygranej. Wynika to z kosztów prowizji biur maklerskich, spreadów i innych opłat do których nie przykłada się większej wagi. Na pierwszy rzut oka wydają się stosunkowo małe, ale w przeliczeniu na wartość kontraktu są naprawdę dużą wartością. Co wynika z faktu, że inwestowanie jest grą o sumie ujemnej? Przede wszystkim tyle, że prędzej czy później każdy odniesie szereg strat, które mogą wyrzucić go z rynku. Najlepiej pokazują to statystyki biur maklerskich - około 75% nowych graczy wypada przed upływem pierwszego półrocza.

Początki statystycznego gracza są bardzo obiecujące - potrafi on szybko (w oparciu o analizę lub szczęście) pomnożyć kapitał. Nabiera zbytniej pewności siebie, angażuje się w coraz bardziej ryzykowne transakcje, nie stosuje stopów. Prowadzi to do znacznego uszczuplenia stanu konta. W tym momencie coraz większa rolę zaczyna odgrywać psychika. Gracz nie potrafi przyznać się do błędu, trzyma stratne pozycje coraz dłużej. Liczy na odwrócenie dotychczasowego kierunku, próbuje przetrzymać stratę. Jeśli analizuje wykres uruchamia się myślenie życzeniowe - analizuje wykres subiektywnie, z punktu widzenia aktualnie zajmowanej pozycji. W końcu zamyka pozycję i zazwyczaj wtedy następuje zwrot na rynku. Inwestor cały czas jest przekonany, że miał rację; często twierdzi, że gdyby dysponował większym kapitałem to zdołał by przetrzymać straty. Jest to kolejny mit, ponieważ większy kapitał prowadziłby do zwiększenia liczby otwieranych pozycji. Gracz gra coraz częściej, próbując się odegrać. Cały czas myśli życzeniowo, nie potrafi obiektywnie analizować rynku, gdyż aktualnie zajmowana pozycja to uniemożliwia. Mechanizm się powtarza, w skrajnych przypadkach może dojść do pożyczania pieniędzy na kredyt w celu odegrania się. Gracz wypada z rynku.

Tym wpisem chciałem pokrótce opisać podstawowe pułapki psychologiczne, w które każdy może wpaść. Poznanie tych mechanizmów pozwoli na kontrolowanie ich i wyeliminowanie. Wszelkie komentarze będą bardzo mile widziane, jeśli wpis wzbudzi zainteresowanie to będę kontynuował tematykę (oczywiście oprócz podstawowej jaką jest analiza rynku)

© grzybek

seth • 23 listopada 2009, 23:51 !

Bardzo interesujące i uderzające przemyślenia - uderzające o tyle, że pewnie każdy się zgodzi z tym iż wymienione tu początki statystycznego gracza dotyczyły Nas wszystkich ;)

seth

Dodawanie komentarzy dostępne jest tylko dla zarejestrowanych i zalogowanych użytkowników. Zarejestruj się by móc skomentować ten wpis.

Profil

Analityk: grzybek

  • + statystyki

  • + o sobie

Shoutbox: grzybek

Anonim » uważam że to śmieć.....będę skupował hardex. pomimo wysokiego c/z. mało już spółek z niedowartościowaniem 50%

darek1 » dzieki tansky watpliwości zostały rozwiane prawie jak mój szwagier , prawie jednak czyni róznice

tansky » tu zblizenie :) http://grzybek.analiza-gieldowa.pl/pix/grzybek_1258319736-570639.jpg

darek1 » tak się pytam bo przypomina mi mojego szwagra

Anonim » trzy lata temu?

grzybek » tak, w Częstochowie

darek1 » a pamietasz gdzie było robione te zdjęcie

grzybek » Jasne, Tomek, chyba z Wa-wy

darek1 » a tego gościa na drugim planie znasz w pomarańczowej koszulce?

Twoja przeglądarka ma niezainstalowany plugin Adobe Flash Player lub wyłączoną obsługę jezyka Javascript. Musisz poprawić powyższe by poprawnie wyświetlić zawartość tej strony.

« Archiwum: Wrzesień 2020 »
PoWtŚrCzPtSoNd
010203040506
07080910111213
14151617181920
2122 2324252627
282930